سنجش تراکم استخوان


 

با بیشترین دقت با بهره گیری از آخرین دستگاه ها و تکنولوژی روز دنیا

با استفاده از دستگاه NORLAND ساخت بهترین شرکت های آمریکایی و با کیفیت استثنایی و متخصصین مجرب

 

سنجش تراکم استخوان یک اندازه گیری پزشکی از مقدار مواد معدنی در هر سانتی متر مربع استخوان است. این یک اقدام کلیدی برای تعیین قدرت یا شکنندی استخوان است.

تراکم استخوان ضعیف شاخصی از پوکی استخوان است. 

 

پوکی استخوان چیست؟
کلمه پوکی استخوان به معنی "bones of porphyry" است. پوکی استخوان زمانی اتفاق می افتد که استخوان ها از طریق از دست دادن مقدار پروتئین و مواد معدنی، به ویژه کلسیم، از بین می روند. پس از سی سالگی در زنان، تراکم استخوان و بنابراین قدرت استخوانی به طور طبیعی کاهش می یابد و می تواند به شکاف و خطر بالا برای شکستن بیش از حد متخلخل استخوان شود.
 
         تراکم استخوان پایین تراکم استخوان سالم

تست تراکم استخوان: -
تشخیص پوکی استخوان با اسکن تراکم استخوان (معمولا به عنوان یک آزمایش تراکم استخوان شناخته می شود) تشخیص داده می شود. این یک اسکن ساده است که تراکم استخوان شما را، معمولا در کمر و کمر به عنوان دو مورد مهم از سایت های خاص استخوان، اندازه گیری می کند. اسکن DEXA از یک اشعه ایکس بسیار ضعیف، که معادل حدود یک دهم از استاندارد X-ray برای قفسه سینه است. برای تست شما بر روی میز با سطوح نرم، می توانید کش و دست ها را بر روی کمر به پایین حرکت دهید و سپس یک کامپیوتر رایانه را محاسبه می کند. اسکن حدود 10-15 دقیقه طول می کشد.
چرا اندازه گیری تراکم استخوان مهم است؟
در هر سنی، مخصوصا در سن بالای 50 سال، استخوانهای ما ممکن است بشارت.
چه کسانی باید تست تراکم استخوان انجام انجام:
• تمام زنان یائسه زیر 65 سال با خطر پوکی استخوان
• همه زنان بالای 65 سال
• مردان بالای 50 سال خطر ابتلا به پوکی استخوان
• همه مردان بالای 70 سال
نتیجه گیری تراکم استخوان:
• طبیعی: تراکم استخوان سالم
• پایین: مرحله شروع کاهش دادن استخوان
• پوکی استخوان: استخوان های شکسته و ملکجخلند.
چرا باید تراکم استخوان را چک کنیم؟
اگر شما در معرض خطر ابتلا به پوکی استخوان قرار داشته باشید، از جمله افرادی که دارای سابقه خانوادگی، کم وزن، سن زیاد و برخی داروهای خاص هستند، باید آزمایش تراکم استخوان را انجام دهید.
چگونه باید برای تست تراکم استخوان آماده شوم؟
• 24 ساعت قبل از تست، مکمل های کالسیم مصرف ننشید.
• خوردن یک رژیم غذایی معمولی به عنوان غذا بر نتایج آزمایش تاثیر نخواهد گذاشت.
• لباس بدون زیپ، دکمه یا کمربند بپوشید.
نتایج تست تراکم استخوان؟
نتایج شما بر اساس نمرات T و Z توسط متخصصین طی 2-3 روز کاری قابل تفسیر می شود.
مقادیر T اصلی ترین نتایج را برای آن تعیین می کند، خطر انسداد شکم را بدون توجه به سن طبقه بندی می کند و با یک ثابت ثابت که برگرفته شده از میانگین افراد بین 30 سالگی با توجه به خاص منطقه bone مقایسه می شود .. بالاترین نمره آیا شما آن را مقایسه یا با جوان طبیعی، خطر ابتلا به شکست در آن سایت را پایین می آورد. هر چه زودتر متوجه شوید کمبود استخوان یا پوکی استخوان دارید، بهتر است بتوانید برای مدیریت سلامت استخوانتان در آینده برنامه ریزی کنید. پیدا کردن این اطلاعات به این معنی است که شما و دکتر می توانند اقدامات لازم را برای تقویت استخوان ها انجام دهند یا روند روند کاهش بوندسنجی را کاهش می دهد و از این رو خطر شکست را کاهش می دهد. نمره T در گزارش تراکم استخوان شما، مقادیر وزنی توده استخوان را با توده استخوان یک فرد سالم 30 ساله سالم مقایسه می کند. آزمایش تراکم استخوان مانند هر آزمایش یا اندازه گیری دیگر پزشکی است. نتایج کل جمعیت در میان نمره متوسط ​​(متوسط) توزیع خواهد شد. یک نمره T یک انحراف استاندارد است یک اصطلاح ریاضی که محاسبه می کند که چقدر یک نتیجه از میانگین یا میانگین متفاوت است.
 
یک انحراف استاندارد برابر با 10 تا 12 درصد تفاوت در توده استخوان است. اگر شما دقیقا برابر با حداکثر توده استخوانی به طور متوسط ​​30 ساله هستید، شما به طور کلی از میانگین نمیتوانید، بنابراین نمره T شما 0 انحراف استاندارد (SD) خواهد بود. اگر استخوان شما قویتر از بزرگسالان بالغ باشد، ممکن است توده استخوان شما 1 یا 2 عدد SD باشد که نشان می دهد که استخوان شما 10 تا 20 درصد بیشتر از 30 سالگی است. اگر انسداد استاندارد شما ممکن است کمتری از بزرگسالان باشد، انحراف استاندارد شما ممکن است -2 یا -3 باشد که نشان می دهد که استخوان شما 20 تا 30 درصد کمتر از میانگین 30 سالگی است.
استئوپروز توسط سازمان جهانی بهداشت در سال 1994 به عنوان یک نمره T تعریف شده است که 25 درصد کمتر از میانگین 30 ساله یا 2½ انحراف استاندارد زیر میانگین یا T-SCORE کمتر از -2.5 است.
برخی افراد تراکم استخوان کمتری دارند شما ممکن است نام آن را به نام استئوپنی نامید. استئوپنی توسط سازمان جهانی بهداشت (WHO) 10 تا 25 درصد پایین تر از یک بالغ سالم 30 ساله یا T-score بین -1.0 و -2.5 انحراف استاندارد زیر طبیعی است. داشتن یک نمره T بین -1.0 و -2.5، پیش از پوکی استخوان یا وضعیت پزشکی نیست، اما برای افرادی که دارای کمبود استخوان هستند، برای برنامه ریزی خوب برای جلوگیری از از دست دادن استخوان و پوکی استخوان، بسیار مهم است.
نمرات Z با یک معمولی جوان مقایسه نمی شود، بلکه با یک فرد معمولی که از نظر سن، جنسیت و نژاد مشابه است، و اگر کم باشد، این می تواند نشان دهنده افزایش خطر ابتلا به شکستگی در آینده باشد.
Z-score چگالی استخوان شما را به میانگین تراکم استخوان افراد سن و جنس خود مقایسه می کند. به عنوان مثال، اگر شما یک زن 60 ساله هستید، Z-score را نسبت به متوسط ​​تراکم استخوان زنان 60 ساله مقایسه می کند.
Z-score در تشخیص پوکی استخوان ثانوی مفید است و همیشه برای کودکان، بزرگسالان جوان، زنان پیش از بلوغ و مردان زیر 50 سال استفاده می شود. اگر دارای Z-score بسیار کم (بیش از 2 انحراف معیار زیر افراد دیگر سن شما)، پزشک شما باید در نظر بگیرید که آیا سایر شرایط پزشکی و یا داروها ممکن است باعث کاهش میزان کمتری از حد انتظار.
اگر شما می توانید تراکم استخوان کمتری داشته باشید وقتی اولین آزمایش را انجام می دهید، پزشک نمیتواند بگوید که آیا شما از دست دادن استخوان یا همیشه با پایین آوردن تراکم استخوان در خانواده یا پزشکی گذشته بوده اید. توده استخوانی بالغ شما ممکن است پایین تر از متوسط ​​فرد باشد. به عنوان مثال، اگر شما دارای نمره T -5.5 باشد، مناسب نیست که بگویم 25٪ تراکم استخوان از دست داده اید، مگر اینکه زمانی که به حداکثر تراکم استخوان رسیده اید، آزمایش تراکم استخوان داده باشید.

سنجش تراکم استخوان