تهران-نیاوران-تقاطع کامرانیه-روبروی بانک اقتصاد نوین-ساختمان نریمان-پلاک ۱۳۱- واحد 1 _تلفن : 4_22815603_021

       

مقالات

تراکم استخوان

تراکم استخوان

تراکم استخوان یک اندازه گیری پزشکی از مقدار مواد معدنی در هر سانتی متر مربع استخوان است. این یک اقدام کلیدی برای تعیین قدرت یا شکنندگی استخوان است.

تراکم استخوان ضعیف شاخصی از پوکی استخوان است.  

پوکی استخوان چیست؟
کلمه پوکی استخوان به معنای "استخوان های متخلخل" است. پوکی استخوان زمانی اتفاق می افتد که استخوان ها از طریق از دست دادن محتوای پروتئین و مواد معدنی، به ویژه کلسیم، از بین می روند. پس از سی سالگی در زنان، تراکم استخوان و بنابراین قدرت استخوانی به طور طبیعی کاهش می یابد  و می تواند منجر به شکنندگی و خطر بالا برای شکستن استخوان های بیش از حد متخلخل شود.
 
         تراکم استخوان پایین                                    تراکم استخوان سالم

تست تراکم استخوان:
پوکی استخوان با اسکن تراکم استخوان (معمولا به عنوان یک آزمایش تراکم استخوان شناخته می شود) تشخیص داده می شود. این یک اسکن ساده است که تراکم استخوان های شما، معمولا در کمر و ستون فقرات به عنوان دو مورد مهم از سایت های خاص استخوان، اندازه گیری می کند. اسکن DEXA از یک اشعه ایکس بسیار ضعیف، که معادل حدود یک دهم از اشعه ایکس استاندارد برای قفسه سینه می باشد. برای تست شما بر روی میزی با سطح نرم دراز خواهید کشید و بازوهای اسکن بر روی ستون فقرات تا پایین حرکت می کند و سپس یک رایانه، نمره تراکم استخوان را محاسبه می کند. اسکن حدود 10-15 دقیقه طول می کشد.
چرا اندازه گیری تراکم استخوان مهم است؟
در هر سنی مخصوصا در سنین بالای 50 سال استخوان های ما ممکن است بشکند.
چه کسانی باید تست تراکم استخوان را انجام دهند:
•    تمامی زنان یائسه زیر 65 سال با خطر پوکی استخوان
•    تمامی زنان بالای 65 سال
•    مردان بالای 50 سال دارای خطر پوکی استخوان
•    همه مردان بالای 70 سال
تفسیر نتایج تراکم استخوان:
•    نرمال: تراکم استخوان سالم
•    پایین: مرحله شروع افت استخوان
•    پوکی استخوان: استخوان ها شکننده و متخلخلند.
چرا باید تراکم استخوان را چک کنم؟
اگر شما در خطر ابتلا به پوکی استخوان یعنی از جمله افرادی که دارای سابقه خانوادگی، وزن کم، سن زیاد و برخی داروهای خاص می باشید حتما باید تست تراکم استخوان را انجام دهید.
چگونه باید برای تست تراکم استخوان آماده شوم؟
•    24 ساعت قبل از تست، مکمل های کلسیم مصرف نکنید.
•    خوردن یک رژیم غذایی معمولی به عنوان غذا بر نتایج آزمایش تاثیر نخواهد گذاشت.
•    لباس بدون زیپ، دکمه یا کمربند بپوشید.
نتایج تست تراکم استخوان؟
نتایج شما براساس نمرات T و Z، توسط متخصصین طی 2-3 روز کاری تفسیر می شود.
نمرات T تمرکز اصلی نتایج برا ان می باشد، خطر شکست استخوان را بدون در نظر گرفتن سن طبقه بندی می کند وبا یک عدد ثابت که برگرفته شده از نمره متوسط افراد در حدود 30 سالگی بسته به منطقه خاص استخوان مقایسه می شود.. بالاترین نمره T شما یا مقایسه آن با جوان طبیعی، خطر ابتلا به شکست در آن سایت را پایین می آورد.  هرچه زودتر متوجه شوید دارای تراکم استخوان  کم یا پوکی استخوان هستید بهتر می بتوانید برای مدیریت سلامت استخوانتان در اینده برنامه ریزی کنید. پیدا کردن این اطلاعات به این معنی است که شما و دکترتان می تواند اقدامات لازم را جهت تقویت استخوان های شما انجام دهد  یا روند از دست دادن استخوان را کندتر کرده و لذا خطر شکست را کاهش دهد. نمره T در گزارش تراکم استخوان شما، میزان وزن توده استخوانی شما را  با توده استخوانی یک فرد سالم 30 ساله سالم مقایسه می کند. آزمایش تراکم استخوان مانند هر آزمایش یا اندازه گیری دیگر پزشکی است. نتایج کل جمعیت در میان نمره متوسط (متوسط) توزیع خواهد شد. یک نمره T یک انحراف استاندارد است یک اصطلاح ریاضی که محاسبه می کند که چقدر یک نتیجه از میانگین یا میانگین متفاوت است.
 
یک انحراف استاندارد برابر با 10 تا 12 درصد تفاوت در توده استخوانی است. اگر شما دقیقا برابر با حداکثر توده استخوانی به طور متوسط 30 ساله هستید، شما به طور کلی از میانگین تنزل نمی کنید، بنابراین نمره T شما 0 انحراف استاندارد (SD) خواهد بود. اگر استخوان های شما قوی تر از بزرگسالان بالغ باشد، توده استخوانی شما ممکن است +1 یا 2 عدد SD باشد که نشان می دهد که استخوان های شما 10 تا 20 درصد بیشتر از میانگین 30 ساله دارند. اگر استخوان های شما تراکم کمتری از بزرگسالان باشد، انحراف استاندارد شما ممکن است -2 یا -3 باشد که نشان می دهد که توده استخوانی شما 20-30٪ کمتر از میانگین 30 سالگی است.
استئوپروز توسط سازمان بهداشت جهانی در سال 1994 به عنوان یک نمره T تعریف شده است که 25 درصد کمتر از میانگین 30 ساله یا 2½ انحراف استاندارد زیر میانگین یا T-SCORE کمتر از -2.5 است.
برخی افراد تراکم استخوان کمتری دارند. شما ممکن است آن را به نام استئوپنی نام ببرید. استئوپنی توسط سازمان بهداشت جهانی (WHO) 10 تا 25 درصد پایین تر از یک بالغ سالم 30 ساله یا T-score بین -1.0 و -2.5 انحراف استاندارد زیر طبیعی است. داشتن یک نمره T بین -1.0 و -2.5، پیش از پوکی استخوان یا وضعیت پزشکی نیست، اما برای افرادی که دارای تراکم استخوانی کم هستند، برای برنامه ریزی خوب برای جلوگیری از از دست دادن استخوان و پوکی استخوان، بسیار مهم است.
نمرات Z با یک جوان معمولی مقایسه نمی شود، بلکه با یک فرد معمولی که از نظر سن، جنسیت و نژاد مشابه می باشد،می پردازد و اگر کم باشد، این می تواند نشانگر افزایش خطر  شکستگی استخوان در اینده باشد.
Z-score چگالی استخوان شما را به میانگین تراکم استخوان افراد سن و جنس خود مقایسه می کند. به عنوان مثال، اگر شما یک زن 60 ساله هستید، Z-score تراکم استخوان شما را با میانگین تراکم استخوان زنان 60 ساله مقایسه می کند.
Z-score در تشخیص پوکی استخوان ثانویه مفید است و همیشه برای کودکان، بزرگسالان جوان، زنان پیش از یائسگی و مردان زیر 50 سال استفاده می شود. اگر دارای Z-score بسیار کم (بیش از 2 انحراف معیار زیر افراد دیگر سن شما) باشد، پزشک شما باید در نظر داشته باشید که آیا سایر شرایط پزشکی یا داروها ممکن است باعث کاهش تراکم استخوانی کمتر از حد انتظار باشد.
اگر چه شما ممکن است تراکم استخوان کمتری داشته باشید وقتی اولین آزمایش را انجام می دهید، پزشک نمیتواند بگوید که آیا تراکم استخوان را از دست داده اید یا همیشه با تراکم استخوان پایین تر از نظر سابقه خانوادگی یا پزشکی داشته اید. توده استخوانی بالغ شما ممکن است پایین تر از متوسط فرد باشد. به عنوان مثال، اگر شما دارای نمره T -5.5 باشد، مناسب نیست که بگویم 25٪ از تراکم استخوان را از دست داده اید، مگر اینکه زمانی که به حداکثر تراکم استخوان رسیده اید، آزمایش تراکم استخوان داده باشید.


 1517,    23  بهمن  1396 ,   مقالات
Super User

مهندس رضا محمودزاده

دارای مدرک فوق لیسانس نرم افزار 

با سالها تجربه برنامه نویسی برای سازمان های و شرکتهای  دولتی و خصوصی

طراحی و راه اندازی انواع وب سایت های شرکتی ، اطلاع رسانی، شخصی و..

طراحی و راه اندازی انواع فروشگاه های آنلاین

سالها تجربه در راستای نرم افزار های پزشکی

نظر دادن

درباره ما

شما می توانید سوالات خود را از طریق تلگرام  مطرح نمایید تا در اسرع وقت و بصورت شبانه روزی به سوالات شما پاسخ داده شود.

 

آخرین مقالات

عضویت در خبر نامه

از جدیدترین مطالب ما آگاه شوید. ما اسپم ارسال نمی کنیم.

تماس با ما

آدرس : تهران-نیاوران-تقاطع کامرانیه-روبروی بانک اقتصاد نوین-ساختمان نریمان-پلاک ۱۳۱- واحد 1
تلفن :  : 4_22815603_021
فکس : 89775393_021