تهران-نیاوران-تقاطع کامرانیه-روبروی بانک اقتصاد نوین-ساختمان نریمان-پلاک ۱۳۱- واحد 1 _تلفن : 4_22815603_021

       

مقالات

سنجش تراکم استخوان چیست؟

سنجش تراکم استخوان چیست؟

سنجش تراکم استخوان (BMD) می تواند تصویری فوری از وضعیت و سلامت استخوان شما نشان بدهد. سنجش تراکم استخوان می تواند پوکی استخوان،

خطر و ریسک شکستگی استخوان را تشخیص دهد و واکنش شما به بهبود پوکی استخوان را اندازه گیری کند. یکی از بهترین و کامل ترین روش ها برای سنجش تراکم استخوان تست DXA می باشد. این تست بدون درد و مانند سونوگرافی می باشد. در تست DXA می توان تراکم استخوان را با استفاده از استخوان های لگن و ستون فقرات اندازه گیری نمود.
سنجش تراکم استخوان به صورت Peripheral از طریق پایین بازو، مچ دست و انگشت اندازه گیری می کنند. این آزمایش اغلب برای اهداف غربالگری استفاده می شود و می تواند به شناسایی مردم جهت انجام تست های بیشتر تراکم استخوان کمک کند.
هدف از انجام سنجش تراکم استخوان چیست؟
آزمایش تراکم استخوان (BMD) تراکم معدنی استخوان شما را اندازه گیری می کند و آن را با یک استاندارد تعیین شده که مقیاسی را به شما می دهد، مقایسه می کند. اگرچه آزمایش تراکم استخوان صد درصد دقیق نیست، اما آزمایش BMD ابزاری مهم جهت پیش بینی شکستگی فرد در آینده خواهد بود.
به طور معمول، نتایج سنجش تراکم استخوان با بیشترین تراکم استخوان یک فرد 30 ساله مقایسه می شود. که با توجه به آن به بیمار امتیاز T داده می شود. نتیجه تراکم استخوان اگر صفر باشد به این معنا است تراکم استخوان فرد برابر با یک فرد بالغ سالم می باشد. به تفاوت بین جواب تراکم استخوان بیمار و یک فرد سالم جوان انحراف استاندارد (DSs) گفته می شود. هر چه میزان انحراف استاندارد (DSs) کمتر از صفر باشد، بیان گر تراکم استخوان پایین شما می باشد و خطر شکستگی در فرد بالاتر می باشد.
همانطور که در جدول زیر نشان داده شده است، اگر امتیاز T بین 1- و 1+ باشد بیانگر وضعیت سلامت فرد و بیمار می باشد. اگر امتیاز T بین 1- و 5/2- باشد نشان می دهد که بیمار دارای تراکم استخوان کمی می باشد، اگرچه این مقدار آن قدر نیست که پوکی استخوان تشخیص داده شود. اگر امتیاز T کمتر از 5/2- باشد بیانگر این است بیمار دچار پوکی استخوان می باشد. هر چه مقدار منفی بیشتر شود، میزان پوکی استخوان شدید تر می شود.

شرح سطح تراکم استخوان
 تراکم استخوان بین 1- و 1+ می باشد  فرد سالم است
 تراکم استخوان بین 1- و 5/2- می باشد  فرد دچار پوکی استخوان خفیفی است
 تراکم استخوان کمتر از 5/2- می باشد  فرد دچار پوکی استخوان است
تراکم استخوان به سمت منفی میل می کند فرد دچار پوکی استخوان شدید است

 

 
چه کسانی باید به پزشک جهت انجام سنجش تراکم استخوان مراجعه کنند؟
1-    افراد مسن
2-    خانم های با یأسگی زود (کمتر از 45 سال سن)
3-    خانم ها
4-    نژاد سفید پوست
5-    سابقه داشتن پوکی استخوان در خانواده
6-    افراد سبک وزن
7-    افراد با رژیم غذایی ضعیف (کمبود ویتامین D)
8-    افراد سیگاری
پیشنهاد می شود خانم های بالای 65 سال سن سنجش تراکم استخوان را انجام دهند. همچنین خانم هایی که زیر 65 سال سن دارند اما در معرض شکستگی قرار دارند بایستی سنجش تراکم استخوان را انجام دهند.
سنجش تراکم استخوان چگونه انجام می شود؟
رایج ترین تست تراکم استخوان شناخته شده اسکن DEXA می باشد. این تست را می توان از طریق اندازه گیری تراکم استخوان از طریق استخوان پا و ستون فقرات انجام داد و یا دستگاه های کوچک تر تراکم استخوان را از طریق مچ، پاشنه و انگشت اندازه گیری می کنند.
دستگاه سنجش تراکم استخوان مرکزی اغلب در بیمارستان ها و مراکز درمانی استفاده می شوند. مرکز سونوگرافی و رادیولوژی دکتر هاشمی طاری (دکتر هاشمی) با بهره گیری از دستگاه های مجهز توانسته است خدماتی در خور مشتریان و بیماران عزیز فراهم نماید.
تراکم استخوان خفیف یا پوکی استخوان
اطلاعات و نتایج حاصل از سنجش تراکم استخوان BMD می تواند به پزشک معالج کمک کند که چه روشی را برای درمان یا پیشگیری تجویز نماید.
اگر شما دارای تراکم استخوان خفیف می باشید، این بدین معنی نیست که شما دچار پوکی استخوان می باشید. تراکم استخوان خفیف می تواند ناشی از عوامل مختلفی باشد که عبارتند از:
•    ارث
•    کمبود رشد استخوان در سنین جوانی
•    اثرات سو درمان پزشکی یا دارویی
•    کاهش غیر طبیعی تراکم استخوان
هر چند همه کسانی که دچار تراکم استخوان خفیف هستند به پوکی استخوان دچار نخواهند شد، اما این افراد از ریسک بالایی برای پوکی استخوان برخوردار می باشند.
دلیل اهمیت غربالگری پوکی استخوان ؟
شناسایی سریع افراد با تراکم استخوان پایین و پوکی استخوان یکی از مهم ترین قدم ها برای جلوگیری و درمان آن می باشد. اگر فردی دچار پوکی استخوان شده باشد، وی می تواند با انجام معاینات مربوطه مانند تست سنجش تراکم استخوان نسبت به درمان و توقف آن اقداماتی را انجام دهد. به خاطر باید داشت درمان موثر و کاربردی یا توقف آن انجام شدنی نیست اگر فرد نسبت ریسک مبتلا بودن به پوکی استخوان اطلاعی نداشته باشد. پس انجام تست های سنجش تراکم استخوان با توجه به شرایط شرح داده شده در بالا برای یک سری افراد کاملاً ضروری می باشد.
با داشتن اطلاعات کافی از طریق آزمایش تراکم استخوان، دکتر مربوطه قادر به تشخیص مرتبه از دست دادن استخوان و تشخیص ریسک شکستگی فرد خواهد بود. عموماً تراکم استخوان پایین تر بیانگر ریسک بالای شکستگی خواهد بود و برعکس. نتیجه آزمایش تراکم استخوان به پزشک کمک می کند که چه درمان و روشی را برای پیشگیری از تشدید تراکم استخوان تجویز نماید.

سنجش تراکم استخوان


 1321,    11  اسفند  1396 ,   مقالات
Super User

مهندس رضا محمودزاده

دارای مدرک فوق لیسانس نرم افزار 

با سالها تجربه برنامه نویسی برای سازمان های و شرکتهای  دولتی و خصوصی

طراحی و راه اندازی انواع وب سایت های شرکتی ، اطلاع رسانی، شخصی و..

طراحی و راه اندازی انواع فروشگاه های آنلاین

سالها تجربه در راستای نرم افزار های پزشکی

نظر دادن

درباره ما

شما می توانید سوالات خود را از طریق تلگرام  مطرح نمایید تا در اسرع وقت و بصورت شبانه روزی به سوالات شما پاسخ داده شود.

 

آخرین مقالات

عضویت در خبر نامه

از جدیدترین مطالب ما آگاه شوید. ما اسپم ارسال نمی کنیم.

تماس با ما

آدرس : تهران-نیاوران-تقاطع کامرانیه-روبروی بانک اقتصاد نوین-ساختمان نریمان-پلاک ۱۳۱- واحد 1
تلفن :  : 4_22815603_021
فکس : 89775393_021